VAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimimizin organize ettiği "Sağlıklı ve Güvenli Okul Çalıştayı" Elite World Van Otelde gerçekleştirildi

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimimizin organize ettiği "Sağlıklı ve Güvenli Okul Çalıştayı" Elite World Van Otelde gerçekleştirildi

İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü  İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimimizin organize ettiği "Sağlıklı ve Güvenli Okul Çalıştayı" Elite World Van Otelde gerçekleştirildi.

Çalıştaya Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi ÖZGÖKÇE, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis CEYLANİ, İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği İl Koordinatörü Nurcan ALPASLAN,  İlçe Milli Eğitim İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları (Aydın BAYRAM, Mehmet KANAT,  Harun YAVUZ, Mithat TURAN, Murat ÖZAY, Necmettin KOÇ, Çağlar FIRAT, Mülkünaz CANSIZ), İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Murat MOTOR ve okul müdürleri katıldı.

 Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği İl Koordinatörü Nurcan ALPASLAN, çocukların en iyi sosyalleşme alanı olan okulların sağlıklı ve güvenliğinin önemine değindi.

 Alpaslan, bu haftanın İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası olduğunu belirterek,  özellikle bilgi ve tecrübelerin paylaşılması yoluyla iş sağlığı ve güvenliğinin eğitime entegre edilmesi konusunda çeşitli faaliyetler yürüttüklerini belirtti.

 Van ilinin gerek nüfus gerekse öğrenci sayısı bakamından Türkiye’nin sayılı illeri arasında yer aldığını belirten ALPASLAN, sağlıklı bir gelecek ve sağlıklı bir nesil yetiştirmek için okul sağlığı ve güvenliği politikasını oluşturmak gerektiğini ifade etti.

 Okulların fiziki mekan ve hijyen boyutuyla sağlıklı olması gerektiğini belirten Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis CEYLANİ ise, çocuklarımız için güvenli bir ortamın sağlanması gerektiğini vurguladı.

 Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının bu konularda ortak çalışmalar yürüttüklerini belirten CEYLANİ, tüm ilçelerde İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlarının bulunduğunu kaydederek, sorunların tespiti, müdahale, eğitimler ve uygulamalarla önemli çalışmaların yapıldığını söyledi.

 Tuşba Belediyesi olarak en çok önemsedikleri ve en çok çalışma yaptıkları kurumların başında Milli Eğitimin geldiğini belirten Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi ÖZGÖKÇE ise yaptığı konuşmada, çocukların ancak güvenli, sağlıklı ve mutlu bir ortamda başarıyı elde edebileceklerini inandıklarını söyledi.

 Belediye Başkanı olarak haftada en az 3 kez okulları ziyaret ettiklerini belirten ÖZGÖKÇE, Türkiyede örneği olmayan bir sistemle çalıştıklarını belirterek, “Tuşbada ruhsatsız hiçbir okulumuz yoktur. Bu da bizim iş sağlığı ve güvenliğine verdiğimiz önemi gösteriyor. Sağlıklı ve güvenli okul oluşturmak için bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz. Okullarımızın fiziki yapısına önem verdiğimiz gibi daha hijyen bir ortamın oluşması için de çok katkı sunuyoruz. Tuşbada okullarımızda ‘Sıfır Risk’ mantığıyla hareket ediyoruz. Okulların temizliği, okulları etkileyen çevresel faktörleri göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Her anlamda bu şehri en güzel şekilde yönetmemiz lazım. Bugünkü çalıştayı çök önemsiyoruz. Daha sağlıklı bir kent, daha sağlıklı bir toplum oluşturmak için daha fazla kafa yormamız gerekir. Okulların sağlığı ve güvenliği konusunda çok önemli mesafeler alındı. Milli Eğitim Bakanlığımızın, Sağlık Bakanlığımızın yerel yönetimlerle birlikte yaptıkları çalışmalar, öğrencilere sağlanan imkanlar, olanaklar takdire şayandır. Bizde Tuşba Belediyesi olarak bu konuda elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından 2.oturuma geçildi. 2.oturum konuşmacıları tarafından aşağıda belirtilen konular üzerine sunumlar gerçekleştirildi.

25-05-2018

 

2.oturum sunumlarının ardından çay/kahve molası verildi. Molanın ardından 3.oturum konuşmacıları tarafından aşağıda belirtilen konular üzerinden sunumlar gerçekleştirildi. 

25-05-2018

 

Çalıştayda ayrıca İpekyolu Cumhuriyet Ortaokulu ve Tuşba Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencileri, hazırladıkları pankartlarla iş sağlığı ve güvenliğine dikkatleri çekti.

 

ÇALIŞTAYDAN KARELER

24-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-201824-05-2018

0 - 0

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.